Ekonomi

Bakan Kurum: Deprem bölgesini TOKİ ile koordine edeceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen 10 ilde TOKİ’ye uyumlu olarak bakanlığın tüm birimleri ve tüm iştirakleriyle inşaat sürecini başlatacaklarını belirterek, “Hasar tespiti tamamlandıktan sonra” dedi. 10 ilde eş zamanlı olarak adım adım inşaat süreçlerine başlayacağız.”

“4.500 KONTEYNERİN KURULUMU DEVAM EDİYOR”

Kurum, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yapımı devam eden konteynerleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum, depremden etkilenen 10 ilde vatandaşların geçici barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yerler kurduklarını, Gaziantep, Nurdağı ve İslahiye’de 4 bin 500 konteynerin montajının sürdüğünü söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZI KONTEYNER KENTLERE YERLEŞTİRİYORUZ”

Sahip olduğu prestij ile bugün bin konteynerin montajının tamamlandığını belirten kurum, “Vatandaşlarımızı konteyner kentlere yerleştiriyoruz. Öte yandan TOKİ’mizin koordinasyonunda, inşaat sürecine de birlikte gireceğiz. 10 ilde Bakanlığımızın tüm birimleri ve tüm iştiraklerimiz ile birlikte, hasar tespit çalışmasının tamamlanmasının ardından 10 ilde eş zamanlı, adım adım inşaat süreçlerine başlayacağız” ifadelerini kullandı. Ön alanların seçimini tamamladıklarını ve ön çalışmalara başladıklarını anlatan Kurum, üniversitelerden farklı mesleklerden akademisyenlerle bir araya gelerek belirlenen ön yerleşimlerin kalıcı yerleşim olması için çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

“TOKİ İLE YAPTIKLARIMIZ 1 MİLYON 180 BİN KONUTUN HEPSİ HALA DURUYOR”

Binaların temel artı 3-4 katı geçmeyecek, altında dükkan olmayacak şekilde yapılacağının altını çizen Kurum, “Biz stabil betonarme istiyoruz. Radye temel üzerine tünel kalıp sistemle yapacağız. TOKİ ile yaptığımız 1 milyon 180 bin konutun ayakta durduğunu, yıkılan bina olmadığını belirterek, “Hiçbir binada vatandaşımız hayatını kaybetmedi. Daha önceki depremlerde olduğu gibi inşallah Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bir yıl içinde vatandaşlarımızın konutlarını teslim edeceğiz” dedi.

“BÖLGELERİN DETAYLI ETÜDÜNÜ YAPIYORUZ”

Bakan Kurum, depremin ağır hasara yol açtığı Nurdağı, İslahiye, Hatay, Antakya, Elbistan, Kahramanmaraş ve Adıyaman gibi kent merkezlerinde detaylı incelemeler yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti; “Bu alanların detaylı etütlerini yapıyoruz. Tabanın kalitesi nedir? Sıvılaşma var mı yok mu? Fay hattı mesafesi ne kadar? Tüm bu etütleri yaptıktan sonra kültürel dokuyu, demografik yapıyı planlayacak anlayışla. şehrin yapısı 50-100 yıllık şehrin 50-100 yıllık yerleşime uygun yer varsa oraya yerleştirin ayrıca 3-4 katı geçmeyecek şekilde yapılacak ama taban kalitesi iyi ise kötü, sıvılaşma olursa, fay hattına yakınsa buraya inşaat yapılmayacak, onları taşıyacağız.”

“3-4 AY İÇİNDE TÜM SALGALI BÖLGELERDE İNŞAAT FAALİYETLERİ BAŞLAYACAK”

Kentlerdeki kültürel dokuya ve tarihi mirasa sahip çıkacak anlayışla park, bahçe ve sosyal donatılarla en sağlam ve güvenilir yapılaşma için master plan yaptıklarını ifade eden Kurum, en yetkin mimarlarla çalıştıklarını vurguladı. Türkiye’nin konuyla ilgili olarak tüm mimar ve mühendislerinin deprem bölgesi için seferber olması çağrısında bulundu. . Hasar tespiti tamamlandıktan sonra Mart ayının prestijiyle etap etap ihalelerini ve sözleşmelerini yapıp inşaata hızla başlayacaklarını belirten Demir, “Bu süreci ilçelerimiz dahil 10 ilde eş zamanlı olarak yürütmeyi planlıyoruz. tüm planlarımızı yaptık.Çarşamba günü tüm inşaat malzemesi tedarikçileri ile bir araya geleceğiz.Tedarik zincirini kuracağız çünkü 3-4 ay içinde tüm deprem bölgelerinde inşaat faaliyetleri başlayacak.Demirimizde,çimentomuzda herhangi bir sorun ve yük yok. , ikmal.Dolayısıyla nasıl ki depremin ilk anında tüm Türkiye tek yürek olduysa, tüm Türkiye’nin kalbi deprem bölgeleri için.O yaptıysa biz de vatandaşlarımızı teslim edene kadar 24 saat aslı ile çalışırız. sağlam ve aslına uygun bir yapıya oturtana kadar aynı anlayışla evlerine yerleştireceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“BÖLGENİN KÜLTÜREL DOKUSUNA GÖRE PLANLANMIŞTIR”

Tüm inşaat sürecinin uyumunun TOKİ, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından yürütüleceğini kaydeden Kurum, köylerdeki her iki tek katlı binanın da bölgenin kültürel dokusuna uygun olarak planlandığını bildirdi. ve sosyal ihtiyaçları.

celtikciajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu