Haber

Bartın’da Maden Felaketi Duruşması 25 Nisan’da Başlıyor

BARTIN’ın Amasra ilçesinde 43 kişinin hayatını kaybettiği mayın faciasıyla ilgili açılan davanın ilk duruşması 25 Nisan’da görülecek. Duruşma, adliyenin alt katında hazırlanacak özel alanda görülecek.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluş Müdürlüğü’nde meydana gelen maden faciasında 43 madenci hayatını kaybetti, 10 işçi yaralandı. Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 24 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden kurum yetkililerinin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklandı, 16’sı ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

195 SAYFALIK ENTEGRASYON MAHKEME TARAFINDAN KABUL ETTİ Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan 195 sayfalık iddianame, Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 116 müştekinin yer aldığı iddianamede tutuklu Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu, hayatını kaybeden her madenci için 25 yıla kadar hapis cezası istendi. ve Baş Mühendis Mehmet Tural. Ağır yaralanan 4 kişiden her biri için ‘olası kasıtla kişinin yaşamına kasten yaralama’ kabahatiyle 4 yıla kadar hapis cezası istendi. 4’ü tutuklu 19 kişi hakkında ‘kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olmak’ suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi. 23 YETKİ ALANLARI YARGILANIYOR

Davanın ilk duruşması 25 Nisan’da görülecek. Duruşmanın Bartın Adliyesi’nin zemin katında oluşturulan özel alanda 8 tutuklu, 23 sanık ve 118 müşteki ile görüleceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu